Kent Şarkıları

Kent Şarkıları, 2011’de Erkan Güneş tarafından kurulmuş kendi müziklerini yapan bir gruptur. Grubun bugüne kadar Deniz Anlatıyor Mu Beni Sana (2011), Başka (2012), Anısı Kalmıştır (2014), Sevgiden Yana (2017), En Güzeli Sensin (2021) adlı 5 stüdyo albümleri, Çocuğun Düşü (2013), Bir Gökyüzü Çiz (2015), Bir Başıma (2015), Dünya Bahçesi (2016) ve Anne Ben Bir Çocuğu Seviyorum (2016) adlı 5 te tekli çalışmaları olmuştur. Albümlerinde sadece grup üyelerine değil farklı yorumculara da yer veriliyor. İlkay Akkaya, Yasemin Göksu, Erdal Güney, Hüseyin Turan, Ayfer Vardar, Cezmi Ersöz, Berhan Arısoy, Canan Sağar, Bahar Sarıboğa gibi usta isimler de albümlerinde misafir olarak yer almışlardır. İlk albümlerini çıkardıkları 2011 yılından itibaren farklı şehirlerde farklı müzisyenlerle konserler vermişlerdir. Konserlerde yalnızca kendi şarkılarını değil, kendilerine yakın buldukları yorumcu ve grupların şarkılarını da icra etmişlerdir. Basında ve televizyonlarda görülmemelerine rağmen internet sayesinde şarkılarını birçok insana ulaştırabilmiş, kendilerine bir kitle yaratmayı başarmış bir gruptur. Grubun albümleri, Kent Şarkıları adından dolayı bir süre, bir müzik grubu yerine bir proje albümü gibi algılanmıştır. Albümlerindeki yorumcu sayısının fazlalığı bu algıyı haklı kılsa da nitekim Kent Şarkıları da kendi müziklerini yapan bir müzik grubudur.

Kent Şarkıları

Kent Şarkıları Grubu 2015 yılında düzenlenen Müzik Ekspres 1. Alternatif Müzik Ödülleri’nde dinleyici oylarıyla seçilen En İyi Alternatif Müzik Grubu ödülüne sahip olmuşlardır. Ödüllerini ise usta yorumcu İlkay Akkaya’nın ellerinden almışlardır. Grubun albümlerinde özgün formda aşk ve dostluk temalı eserler hakimdir. Bunun yanı sıra bir takım duyarlı çalışmalara da imza atmışlardır. Bunlardan ilki, kaçırılan ve kaybolan çocuklar için hazırladıkları, 400 kadar çocukla birlikte klibini çektikleri, Cezmi Ersöz‘ün de kayıtta konuk olarak bir şiir okuduğu Çocuğun Düşü adlı şarkıdır. Yine önemli bir “çocuk” sorununa eğildikleri bir başka çalışmaları ise çocuk işçiliği ile alakalı. Bir Gökyüzü Çiz adlı bu şarkının ise stüdyo konuğu usta yorumcu İlkay Akkaya olmuştur. Akkaya’nın yorumladığı Bir Gökyüzü Çiz‘i, çocuk işçilere ve çıraklara ithaf etmişlerdir. “Anne Ben Bir Çocuğu Seviyorum”, Ali İsmail’in nezdinde, askeriyle siviliyle, işçisiyle öğrencisiyle bu ülkenin öldürülen ve öldürülmeye devam edilen gencecik çocuklarına, “Savaşa Hayır” diye bağıran “Dünya Bahçesi” ise dünyanın bölünmez bütünlüğüne ve halkların gerçek kardeşliğine adanmıştır. Kent Şarkıları 2016 yılında Tunay Bozyiğit’in Yasnura adlı albümünde sözleri ve müziği Tunay Bozyiğit’e ait olan “Islık” adlı eseri, 2017 yılında Canan Sağar’ın “On Kadın” adlı proje albümünde sözleri ve müziği Canan Sağar’a ait “Bıçak Sırtı” adlı eseri, 2019 yılında ise Gar Müzik Yapım’ın Alternatif Sahne adlı albümünde sözleri ve müziği Erkan Güneş’e ait “Bir Şarkı Demle” adlı şarkıyı da konuk olarak seslendirmişlerdir. “Büyüsün Şarkılar” sloganıyla yola çıkan Kent Şarkıları Grubu kendi imkanlarıyla ayakta duran, popülist kaygılar taşımayan, aşka, dostluğa, doğaya ve çocuklara şarkılar söyleyen bağımsız bir gruptur. (2021)
büyüsün şarkılar

HAKKIMIZDA

Kent Şarkıları,  2011’de Erkan Güneş tarafından kurulmuş kendi müziklerini yapan bir gruptur.  Albümlerinde sadece grup üyelerine değil farklı yorumculara da yer veriliyor.

İlk albümlerini çıkardıkları 2011 yılından itibaren farklı şehirlerde farklı müzisyenlerle konserler vermişlerdir. Konserlerde yalnızca kendi şarkılarını değil, kendilerine yakın buldukları yorumcu ve grupların şarkılarını da icra etmişlerdir.

Basında ve televizyonlarda görülmemelerine rağmen internet sayesinde şarkılarını birçok insana ulaştırabilmiş, kendilerine bir kitle yaratmayı başarmış bir gruptur. Grubun albümleri, Kent Şarkıları adından dolayı bir süre, bir müzik grubu yerine bir proje albümü gibi algılanmıştır. Albümlerindeki yorumcu sayısının fazlalığı bu algıyı haklı kılsa da nitekim Kent Şarkıları da kendi müziklerini yapan bir müzik grubudur.

Kent Şarkıları Grubu 2015 yılında düzenlenen Müzik Ekspres 1. Alternatif Müzik Ödülleri’nde dinleyici oylarıyla seçilen En İyi Alternatif Müzik Grubu ödülüne sahip olmuşlardır.

Grubun albümlerinde özgün formda aşk ve dostluk temalı eserler hakimdir. Bunun yanı sıra bir takım duyarlı çalışmalara da imza atmışlardır. Bunlardan ilki, kaçırılan ve kaybolan çocuklar için hazırladıkları, 400 kadar çocukla birlikte klibini çektikleri, Cezmi Ersöz‘ün de kayıtta konuk olarak bir şiir okuduğu Çocuğun Düşü adlı şarkıdır. Yine önemli bir “çocuk” sorununa eğildikleri bir başka çalışmaları ise çocuk işçiliği ile alakalı. Bir Gökyüzü Çiz adlı bu şarkının ise stüdyo konuğu usta yorumcu İlkay Akkaya olmuştur. Akkaya’nın yorumladığı Bir Gökyüzü Çiz‘i, çocuk işçilere ve çıraklara ithaf etmişlerdir. “Anne Ben Bir Çocuğu Seviyorum”, Ali İsmail’in nezdinde, askeriyle siviliyle, işçisiyle öğrencisiyle bu ülkenin öldürülen ve öldürülmeye devam edilen gencecik çocuklarına, “Savaşa Hayır” diye bağıran “Dünya Bahçesi” ise dünyanın bölünmez bütünlüğüne ve halkların gerçek kardeşliğine adanmıştır.

Kent Şarkıları 2016 yılında Tunay Bozyiğit’in Yasnura adlı albümünde sözleri ve müziği Tunay Bozyiğit’e ait olan “Islık” adlı eseri, 2017 yılında Canan Sağar’ın “On Kadın” adlı proje albümünde sözleri ve müziği Canan Sağar’a ait “Bıçak Sırtı” adlı eseri, 2019 yılında ise Gar Müzik Yapımın Alternatif Sahne adlı albümünde Sözleri ve müziği Erkan Güneş’e ait “Bir Şarkı Demle” adlı şarkıyı da konuk olarak seslendirmişlerdir.

“Büyüsün Şarkılar” sloganıyla  yola çıkan Kent Şarkıları Grubu kendi imkanlarıyla ayakta duran, popülist kaygılar taşımayan, aşka, dostluğa, doğaya ve çocuklara şarkılar söyleyen bağımsız bir gruptur.